Bydlíte v bytovém domě a máte na nástěnce u vchodu připíchnutý papír s telefonními kontakty pro řemeslníky pro případ havarijních situací, které se tu lidem mohou kdykoli přihodit? Je tu mezi nimi například sklenář pro případ rozbitého okna v bytě, zámečník pro situace, kdy si zabouchnete dveře s klíči v zámku uvnitř, a elektrikář, kdyby došlo k zaseknutí výtahu? Pak na nástěnku připište ještě jeden kontakt, a sice na instalatéra, který řeší havarijní situace, jako je zanesená domovní kanalizace anebo únik vody. Jestliže ve vašem bytě objevíte po příchodu domů mokrý flek na zdi, neváhejte ihned instalatéry kontaktovat, protože tu jde hlavně o čas. Nezdržujte se ničím jiným a máte-li v plánu pozvat domů návštěvu, odvolejte ji.
Instalatéři obvykle k únikům vody přijíždí do hodiny a vy máte mezitím čas na některé přípravné práce. Za prvé ihned vypněte hlavní přívod elektřiny do bytu, protože unikající voda se mohla mezitím dostat do elektroinstalace, anebo se tam dostane každou chvíli. Teprve poté uzavřete hlavní uzávěr vody a můžete se vyzout z bot a svléknout ponožky, abyste mohli likvidovat následky havárie, pokud je voda až na podlaze.
Odtáhněte nábytek, koberce a další předměty z místa havárie a pak už jen vyčkávejte příjezd havarijního servisu, který provede vyhledávání úniku vody pomocí formovacího plynu či poslechové tyče Hykron, tedy bez nutnosti bourat omítku a zdivo. Nalezení místa defektu je poměrně rychlé a řešení závady také bývá hotové v krátké době, záleží samozřejmě na situaci a rozsahu poškození vodovodního potrubí. Únik vody v domě tedy není žádnou katastrofou, pokud se podchytí včas, nezmatkuje se, a hlavně máte již zjištěný telefon na instalatéry, protože čím dříve se závada začne řešit, tím menší následky přináší. Stojí za zvážení i detektor vody na podlaze, který vám může problém nahlásit i přes mobilní telefon.